Πέμπτη, 28 Μαρτίου 2024 13:55

Με... Love σφραγίστηκε η 7η ιστορική νίκη του Χολαργού στην Basket League

lovexares

Με τον Ζερμέιν Λοβ να γράφει τον επίλογο με ένα σουτ εκτός ισορροπίας σε «νεκρό χρόνο» ο Χολαργός επικράτησε (74-73) του Πανιωνίου και έφτασε τις επτά νίκες στο τέλος του πρώτου γύρου στην Betshop Basket League! Μια επίδοση πολύ σπουδαία, καθώς δεν έχει επιτύχει κάτι αντίστοιχο καμία άλλη «νεοφώτιστη» ομάδα στο πρωτάθλημα…

Η εναλλαγή συναισθημάτων στο φινάλε ήταν συγκλονιστική, καθώς στα 3.8» ο Ντέβιον Μπέρι ευστόχησε σε τρίποντο από τα 7 μέτρα και έδωσε προβάδισμα (72-73) στον Πανιώνιο. Όμως, μετά το τάιμ άουτ η ωραία σχεδιασμένη επίθεση του Άρη Λυκογιάννη είχε αποδέκτη τον Ζερμέιν Λοβ, ο οποίος με σουτ εκτός ισορροπίας έδωσε τη νίκη στον Χολαργό.

Σε όλη την διάρκεια του ματς ο Χολαργός είχε τον έλεγχο, παρότι φορτώθηκε με τρία φάουλ στο πρώτο 10λεπτο ο Ντάνι Αγκμπελέσε. Ο Πανιώνιος με σουτ από την περιφέρεια κρατήθηκε σε… απόσταση αναπνοής (25-24 στο 13′, 38-34 στο 19′). Στην επανάληψη, το σκηνικό δεν διαφοροποιήθηκε, καθώς οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (43-42 στο 22.30»). Με τρίποντο του Νώντα Παπαντωνίου οι «κυανέρυθροι» ξέφυγαν (43-49 στο 24.30»), αλλά με τους Βλαδίμηρο Γιάνκοβιτς, Ζερμέιν Λοβ και τον Αλέξανδρο Σπυριδωνίδη που ήρθε από τον πάγκο μπόρεσαν να αντιδράσουν, να ανακτήσουν τον έλεγχο και να φτάσουν στη νίκη σ’ ένα συγκλονιστικό φινάλε…