Σάββατο, 27 Ιουλίου 2024 14:19

Πλούσια η συλλογή μεταλλίων για τον ΓΑΣ Χολαργού στο δρόμο για τα Πανελλήνια Στίβου

Έντονη και επιτυχημένη ήταν η αγωνιστική δράση για τις αθλήτριες και τους αθλητές του Γυμναστικού Αθλητικού Συλλόγου Χολαργού το Σαββατοκύριακο 1-2/6/2024. Εν αναμονή για τα επερχόμενα Πανελλήνια πρωταθλήματα με αρχή από το Πανελλήνιο Κ18 στη πόλη της Πάτρας το Σαββατοκύριακο 15-16/6/2024.

Αγώνες "Αιγιάλεια", Αίγιο 1/6/2024 Η πρωταθλήτρια του συλλόγου Αναστασία Καρέλα συμμετείχε στα 400μ. όπου με φετινό ρεκόρ 58"27 πήρε το χρυσό μετάλλιο!!

Αγώνες "Αμεινίας", Παλλήνη 1/6/2024 Στα 300μ. Κ16 είχαμε τη συμμετοχή του Δημήτρη Λιόντου όπου με χρόνο 38"82 πήρε το χρυσό μετάλλιο.  Στο άλμα εις ύψος Κ16 η Έλενα Τσαπάκη κατάφερε να περάσει το 1.47 και να πάρει το χάλκινο μετάλλιο.
Η Ζωή Γκούβη στο ίδιο αγώνισμα πέτυχε επίδοση 1.40. Στα 800μ.η Μαρία Εξάρχου τερμάτισε σε 2'31"96 ενώ στο ίδιο αγώνισμα ο Γιάννης Πέτσας πέτυχε 2'14"94. Η Θεοδώρα Ζαχαράκη και η Ζωή Λιουγκου συμμετείχαν στα 100μ. και πέτυχαν και οι δύο χρόνο 13"85 με αντίθετο άνεμο.  Τέλος, στο άλμα εις μήκος των ανδρών, Γιάννης Ζαχαρίας και Παναγιώτης Λέντζος προσγειώθηκαν αντίστοιχα στα 6.26 και 6.16

Αγώνες "Δημήτρης Βραϊμάκης", Χαλκίδα 2/6/2024 Εξαιρετική εμφάνιση από το σύνολο σχεδόν των αθλητών-τριών μας.
Η συγκομιδή ήταν 5 μετάλλια (1 χρυσό, 2 αργυρά, 2 χάλκινα), 9 υψηλά όρια για τα επερχόμενα Πανελλήνια πρωταθλήματα και πολλά ατομικά ρεκόρ!

Ο Ιμπραήμ Μαμντούχ ήταν νικητής στα 300μ. Κ16 με επίδοση 37"56 και νέο μεγάλο ατομικό ρεκόρ!!

Ο Παναγιώτης Σκαρμέας στο άλμα εις ύψος πραγματοποίησε άλλη μια σταθερή εμφάνιση αφού πέρασε το 1.86 και πήρε το αργυρό μετάλλιο.
Αργυρό μετάλλιο και για τον Χρήστο Πατέλη στα 100 εμπόδια Κ16 με νέο ατομικό ρεκόρ 14"45 !!

Ο Αντώνης Δημητρόπουλος κάνοντας μεγάλο ατομικό ρεκόρ στα 150μ. Κ16 17"79 πήρε το χάλκινο μετάλλιο.
Νέο ατομικό ρεκόρ έκανε στη Σφαιροβολία Κ16 και ο Αργύρης Κοκορέτσης που με 12.16 πήρε και αυτός το χάλκινο μετάλλιο!

Η Μαρία Εξάρχου στα 400μ. έκανε σπουδαία κούρσα και με χρόνο 1'00"87 (μεγάλο ατομικό ρεκόρ) έπιασε το όριο και για Πανελλήνιο Κ18 άλλα και για Πανελλήνιο Κ20 !!!

Ο Γιώργος Λαγός όπως ήταν αναμενόμενο έπιασε το όριο στα 100μ. για το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Ανδρών κάνοντας επίδοση 11"22 !

Επίσης πολύ καλή απόδοση είχαν η Μέρο Μαρίνα στα 150μ. Κ16 με 20"39 (οριο και ατομικό ρεκόρ), Κλη-Μιρονοβα Άννα Μαρία στο ίδιο αγώνισμα με 20"63 (ατομικό ρεκόρ),η Ιμπραήμ Ατιατ στα 300μ. εμπόδια Κ16 με 52"15. (ατομικό ρεκόρ) και ο Δημήτρης Λαγός στα 100μ.  με 12"38 (ατομικό ρεκόρ).

Στην πρώτη του εμφάνιση, για φέτος, στα 400μ. εμπόδια ο Γιώργος Δαμιανός σε μια κούρσα προπονητικού χαρακτήρα πέτυχε επίδοση 1'01'01.

Πολύ καλές επιδόσεις πέτυχαν ο Γιάννης Πέτσας στα 400μ. με 55"96, η Ζωή Γκούβη στο άλμα εις ύψος με 1.41, η Θωμαϊς Λεφάκη στο τετραπλουν με 12.70, η Θεοδώρα Ζαχαράκη στα 200μ. με 27"93 , η Βίκυ Αργύρη στο ίδιο αγώνισμα με 28"47 και η Ζωή Λιούγκου στα 100μ. με 13"44.

Ο πρωταθλητής μας του Δεκάθλου Γιάννης Ζαχαρίας σε μια κούρσα προετοιμασίας για το πανελλήνιο πρωτάθλημα πέτυχε 53"06 στα 400μ.

Τέλος στην πρώτη της εμφάνιση στο τετραπλούν Κ16 η Μαρία Σταυρούλια προσγειώθηκε στα 11.58 ενώ καλή απόδοση είχαν στα 150μ. η Ιφιγένεια Παπασωτηρίου με 21"00 και ο Απόλλων Κανταρίδης με 19"61.